Środa, 23 czerwiec 2021                                 www.SalmaHayek.2Q.pl
 

   Menu główne
:: Strona główna

:: Biografia
:: Filmografia

:: Galeria
:: Tapety I
:: Tapety II

:: Forum

   Reklama

Portal ślubny, ślub, wesele
Portal dla kobiet
Sennik

  

BIOGRAFIA

Czasami trzeba porzucić swoje dotychczasowe otoczenie żeby zrealizować swoje marzenia. Z resztą Salma Hayek wie o tym doskonale. Powiedziała adios swojemu rodzinnemu Meksykowi i zagrała rolę w przebojowej operze mydlanej "Teresa", tym samym spełniając swoje marzenie z dzieciństwa - zagrać w filmie. Po kilku latach zapomnienia uwiodła Hollywood swą latynoską urodą, inteligencją, poczuciem humoru - tym wszystkim czym zachwyca widzów.
Urodzona w 2 września 1966, w miasteczku Coatzacoalcos w Meksyku, przyznaje, ze ona i jej brat zostali rozpieszczeni przez ojca, Libańskiego biznesmena i matkę, śpiewaczkę operową, urodzoną w Meksyhku. Jak bardzo rozpuszczeni? Jako dziecko, Salma zmuszała ojca do kupowania jej tygrysów (nie pluszowych!). Swojego ulubionego tygrysa o imieniu Rambo trzymala w domu, aż do jego tragicznej śmierci, o okolicznościach której Salma nie chce opowiadać.

Pomimo takiej ekstrawagancji Hayek wspomina Coatzacoalcos jako małe miasto gdzie biedni i bogaci żyli w sąsiedztwie w zgodzie. Wspomina wycieczki do kin, gdzie często siadała obok człowieka, który czyścił buty jej ojca. W jednym z tych kin po raz pierwszy zobaczyła Willy Wonka i Chocolate Factory i zdecydowała, że chce zostać aktorką. "Dlaczego", pytała sama siebie "ktokolwiek chce robić coś innego w życiu?".

Hayek pobierała nauki w klasztorze w Nowym Orleanie. Pewnego razu zrobiła psikusa siostrom zakonnym przestawiając ich zegarki trzy godziny wstecz. Po tym incydencie została szybko usunięta ze szkoły. Tuż po skończeniu Universidad Iberoamericana w stolicy Meksyku była gotowa do realizacji swojego planu - pracy w zawodzie aktora.

To co się działo podczas przedstawień w których występowała Hayek przechodziło najśmielsze oczekiwania. Gdy grała Jasmine w Alladynie wystawianym na deskach regionalnego teatru, chłopcy krzyczeli za nią i wychodzili na scenę. Właśnie granie w Alladynie doprowadziło ją do angażu w telenowelach, najpierw Nuevo Amanecer i docelowo w Teresie. W 1989 Hayek stała się popularna w mediach Meksykańskich.

Gdy Hayek grała w komedii Alana Ayckbourna Bedroom Farce, fani opery mydlanej oblegali scenę wzywając ich ukochaną Teresę. W obawie przed zaszufladkowaniem oraz w poszukiwaniu nowych ról opuściła zarówno Teresę jak i Meksyk w 1991. Zawiedzeni fani rozprowadzali plotki, że Salma miała sekretny romans z prezydentem Meksyku i uciekła w obawie przed gniewem jego żony.

Mając dwadzieścia dwa lata dotarła do Hollywoodu z naiwnym entuzjazmem. Studiowała dramaturgię u legendarnego nauczyciela Stella Adlera i uczyła się angielskiego odgrywając sceny Szekspira. Jednakże szybko odkryła, że jej meksykańska sława nie zdała się na wiele w w amerykańskim przemyśle filmowym, gdzie aktorki często były degardowane do grania służebnych, kochanek i prostytutek. Do 1992 roku Hayek grała tylko pomniejsze role w filmach: Street Justice, The Sindbad Show, Nurses i jako seksowna pokojówka w serialu Dream On na HBO. Wystąpiła również w filmie Allisona Andersa Mi Vida Loca.

Czując się niedoceniona przez angloamerykańskich reżyserów, Hayek dała upust swoim frustracjom występując w hiszpańskojęzycznym talk-showie Paula Rodrigueza w 1992r. Reżyser Robert Rodriguez (bez relacji z prowadzącym) oraz producent - jego żona zwrócili uwagę na tą młodą kobietę, która nie wstydziła się swoich opiniii.

Rodriguez stał się bohaterem niezależnego kina gdy w 1992 roku nakręcił kultowy El Mariachi za jedyne 7,000$. Jego studio potrzebowało blondynki, która by występowała obok Antonio Banderasa ich następnym projekcie - Desperao, wielkobudżetowym remake'u El Mariach, ale Rodriguez wiedział, że Hayek była jego gwiazdą: "Chciałem sfilmować Salmę dokładnie taką jaka była". Rodriguez miał nosa: widzowie byli oczarowani Hayek. W 1995 ludzie mówili: "Najostrzejszą rzeczą w nadchodzącym Desperado może być nie strzelający Antonio Banderas ale muy-bella występująca obok niego - Salma Hayek". Hayek powróciła do pracy z Rodriguezem w horrorze z elementami fantasy z 1996r : From Dusk Till Down, do którego scenariusz napisał również występujący Quentin Tarantino. Wystąpił tam również George Clooney.

Hayek została doceniona po raz pierwszy w 1997r podczas kręcenia romantycznej komedii Fools Rush, gdzie grała Meksykańsko-Amerykańskiego fotografa, o silnej woli, dzieląc uczucie z Nowojorczykiem o anglosaskim pochodzeniu (Mathew Perry). Jej pomysły do tego stopnia zainspirowały reżysera Andiego Tennanta, że wyrzucił on dotychczasowy scenariusz i zlecił ponowne jego napisanie. Jej wytwórnia filmowa Ventanarosa wyprodukowała film No One Writes to the Colonel, który został pokazany na festiwalu w Cannes i zgłoszony jako oficjalny meksykański film, do walki o Oskary, w kategorii najlepszy zagraniczny film.

Bardzo zajęta Hayek pracuje po 18 godzin dziennie jako producent filmowy i telewizyjny. Współpracuje z Miramax, Sony International, Columbia Tristar. Uważa, że "Jeżeli Hollywood nie da mi ról, które chce mieć, jestem w miejscu gdzie sama mogę je dla siebie stworzyć. Ponieważ wierzę w siebie, nawet jeżeli oni tego nie robią.".

Salma Hayek udowodniła, że jest płodnym producentem i aktorką na małym jak i dużym ekranie. Ostatniej jesieni grała w darzonym uznaniem filmie Frida, który również wyprodukowała, Salma występowała i współprodukowała "In the time of butterflies". Jako aktorka pojawiła się w "One upon a time in Mexico" Roberta Rodrigueza oraz "Ultraviolet" Altmana.

Credit: Kevin McDonough - Biography Magazine  
   Reklama

Copyright © 2Q.pl 2005 r. Wszystkie prawa zastrzeżone.


Linki sponsorowane: Iwona Młyńska Dentafem